Gideon Klein a jeho inspirace

Gideon_Klein_wikiAkce připomínající sté výročí narození Gideona Kleina vyvrcholí koncertem v nádherném prostředí Winternitzovy vily. Zazní hudba, kterou Klein zkomponoval před válkou v době, kdy žil v Praze,dále skladby dalšího moravského skladatele Leoše Janáčka, jehož tvorba Kleina zásadně ovlivnila. Účinkují: Irena Troupová – soprán, Věra Müllerová – klavír, David Danel – housle, Ondřej Martinovský – viola, Balász Adorján – violoncello (členové fama Q).
Více informací najdete zde.

8. 12. 2019 | 19:00 | Winternitzova vila | Na Cihlářce 10, Praha 5

 

Komorní koncert a křest knihy

81505_ca_object_representations_media_717329_mediumV historických prostorách Maiselovy synagogy zazní hudba Gideona Kleina vedle skladeb jeho přátel a terezínských spoluvězňů Viktora Ulmanna a Hanse Krásy. Po skončení koncertu bude představena nová Kleinova biografie britského autora Davida Fligga nazvaná Dopis od Gideona. Dr. Fligg se večera osobně zúčastní. Účinkují: Irena Troupová – soprán a fama Q smyčcové kvarteto (David Danel – 1. housle, Roman Hranička – 2. housle, Ondřej Martinovský – viola, Balázs Adorján – violoncello). Více informací najdete zde.

5. 12. 2019 | 18:00 | Maiselova synagoga | Maiselova 10, 110 00 Praha

The cultural life in the Terezin Ghetto (Izrael)

Screenshot 2019-11-04 at 22.21.06Díla Viktora Ullmanna, Pavla Haase, Hanse Krásy, Rudolfa Karla a Hanse Winterberga představí izraelskému publiku Irena Troupová a Jan Dušek. Kulturní život v terezínském ghettu připomene ve dnech 25. a 26. 11. University of Haifa sérií akcí jakou jsou výstavy, koncerty a diskuze.

26. 11. 2019 | 20:00 | Hecht Auditorium, University of Haifa

 

 

 

Koncert ke 100. výročí narození Gideona Kleina

snhp_plakat2019Slavnostní koncert ke 100. výročí narození Gideona Kleina za účasti skvělých interpretů z ČR a renomovaného izraelského klavíristy Tomera Leva uvádí Sdružení Q v rámci Setkávání nové hudby Plus 2019. Kleinovy Tři písně s klavírním doprovodem Bohumíra Stehlíka přednese Irena Troupová.
19. 11. 2019 | 19:30 | Koncertní sál HF JAMU | Komenského náměstí 6, Brno

 

 

 

Barokní perly – festival Nekonvenční žižkovský podzim

program-NZP-2019 barokni_perlyVirtuozní árie a kantáty vrcholného baroka zazní v rámci festivalu Nekonvenční žižkovský podzim v podání Ireny Troupové (soprán), Jiřího Sychy (housle), Dalibora Pimka (violoncello) a Filipa Dvořáka (cembalo). Těšit se můžete na díla autorů G. F. Händela, A. Corelliho, F. Geminianiho a N. Matteise. Další informace najdete zde.

21. 10. 2019 | 19:00 | Aula Gymnázia Karla Sladkovského | Sladkovského nám. 8, Praha 3

 

D. Zelenka – Requiem d moll

10-11-Zelenka-requiem-pozvanka-stránka001V rámci festivalu Svatováclavské slavnosti 2019 zazní koncert ku příležitosti 340. výročí od narození výjimečného skladatele Jana Dismase Zelenky. Jeho Requiem d moll (ZWV 48) provedou soubory Harmonia Delectabilis, Collegium 419 a sólisté Irena Troupová, Pavla Štěpničková, Ondřej Šmíd a Ivo Michl. Více informací najdete zde.

11. 10. 2019 | 19:00 | Evangelický kostel u Salvátora, Salvátorská 1, Praha 1

 

 

 

HODOKVAS, aneb po Večeři Paráda

Večeře-a-ParádaSkladbu Le Dîner (Večeře, 2012), která bude uvedena v české premiéře na festivalu Moravský podzim, vytvořil mezinárodně úspěšný, ve Francii usazený český skladatel Ondřej Adámek ve spolupráci s francouzskou výtvarnicí Charlotte Guibé. Autorem baletu Parade (Paráda, 1917) je francouzský autor Erik Satie, libreto k němu napsal Jean Cocteau, kostýmy a scéna (včetně opony s vyobrazenými hudebníky večeřícími [!] před představením) byly dílem Pabla Picassa. Jak lákavé bylo spojit tato dvě díla dohromady! Doplňuje je Africký cyklus Jana Rychlíka, emblematické dílo české hudby 60. let, a vokální cyklus Na pohlednice E. F. Buriana, tvůrce, jehož kabaretní poetika má se Satieho Parádou leccos společné a jehož dvojí výročí si letos připomínáme.

Účinkuje: Brno Contemporary Orchestra, soprán Irena Troupová, dirigent Pavel Šnajdr.

Podrobnosti najdete zde.

6. 10. 2019 | 19:00 | Divadlo na Orlí | Orlí 19, 602 00 Brno-střed

 

 

Dis-Moi Tes Amours, alebo Pocta mojej žene

PLAGAT_MELODRAMA2Melodrama Duch růže, je komponované hudebně – činoherní představení. Jeho hlavní myšlenka se odráží od Dostojevského textu „jaká krása spasí svět, krása spasí svět.“ Poselství režijní koncepce reflektuje současné umění a jeho krizi. Příběh se chce dotknout světa umělců jeho problémů a vniknout do problematiky významu krásy. Celý příběh provázejí zhudebněné básně francouzských autorů, které zachycují čtyři roční období života umělce. Účinkuje Irena Troupová, Bass Band a další

Více najdete zde.

Irena Troupová & Jan Dušek na festivalu Věčná naděje

Festival Věčná naděje

Festival Věčná naděje

S výběrem děl terezínských skladatelů vystoupila Irena Troupová a Jan Dušek 22. 8. 2019 v rámci festivalu Věčná naděje. Ohlédnutí za koncertem zprostředkoval Lukáš Pavlica v recenzi pro časopis Harmonie:

Irena Troupová zde vyložila všechna interpretační esa na stůl – křehkou křišťálovost svého hlasu, jemnou práci s frázováním a dynamikou, zcela účelně užité vibrato a velké pochopení židovské melodiky, kterou zpěvačka uchopila s takřka posvátnou pokorou.

Celou recenzci najdete zde.

BASS FEST+2019

BASSFEST2019-poster-A3-02-B2-FB-wideObčanské sdružení Slovak Double Bass Club organizuje kromě koncertů, seminářů a hudebního festivalu také mezinárodní workshopy. Jedním z hostující lektorů letošního ročníku BASS FEST+2019 bude také Irena Troupová, která povede pěveckou masterclass. BASS FEST+ se uskuteční 25.–28. září na Akadémii Umení Fakulty múzických umení v Banskej Bystrici. Více informací najdete zde.

webmaster: (c)Martin Šmíd (martinsmid[zavinac]volny.cz)